Kościół Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszego Imienia Maryi Panny w Laskowej
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Laskowa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej

Wezwanie

Najświętsze Imię Maryi

Wspomnienie liturgiczne

12 września

Położenie na mapie gminy Laskowa
Mapa konturowa gminy Laskowa, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Imienia Maryi Panny w Laskowej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Imienia Maryi Panny w Laskowej”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Imienia Maryi Panny w Laskowej”
Położenie na mapie powiatu limanowskiego
Mapa konturowa powiatu limanowskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszego Imienia Maryi Panny w Laskowej”
Ziemia49°45′51″N 20°27′04″E/49,764167 20,451111

Kościół Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej – murowana świątynia rzymskokatolicka we wsi Laskowa w powiecie limanowskim, pełniąca funkcję kościoła parafialnego parafii pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsza świątynia wzniesiona w Laskowej po wydzieleniu samodzielnego duszpasterstwa z parafii w Łososinie Górnej była skromną drewnianą kaplicą, w której ołtarzu umieszczono obraz Matki Bożej Niepokalanej, przeniesiony z tutejszego dworu.

W latach 1925-1934, po erygowaniu parafii, wzniesiono obecny kościół. Autorem projektu był Wacław Wiktor.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to budynek w stylu eklektycznym, wykonany z kamienia i otynkowany, przykryty blachą. Wzniesiono go w układzie bazylikowym. Posiada trzy nawy i dwie kaplice boczne. Od frontu posiada kwadratową wieżę, nakrytą neogotyckim dachem.

Wnętrze[edytuj | edytuj kod]

Wnętrza kościoła są sklepione. Zdobi je polichromia figuralna, namalowana w 1966 przez Zofię Madwecką i Zofię Stawowiak.

Ołtarze[edytuj | edytuj kod]

ołtarz główny
zaprojektowany przez Antoniego Mazura, wykonany został w 1961. W jego centrum znajduje się XVIII-wieczny obraz Matka Boża Niepokalana, przeniesiony do kościoła z dworskiej kaplicy. Ołtarz zdobią płaskorzeźby Duch Święty i Dwunastu Apostołów, autorstwa Wojciecha Gryniewicza.
ołtarze boczne
jeden z ołtarzy pochodzi z XVIII wieku jest to ołtarz z obrazem Matki Bożej Szkaplarznej zasuwany obrazme św. Józefa, po bokach figury ś.ś. Antoniego Padewskiego i Franciszka z Asyżu, drugi na jego wzór wykonał Stanisław Augustyn – rzemieślnik z Jaworznej. W jego centrum figura Serca Jezusowego zasuwana obrazem Jezu Ufam Tobie, po bokach figury ś.ś. Kingi i Katarzyny. Starszy ołtarz, zdekompletowany, przeniesiony został z kościoła w Łososinie Górnej.

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Większość drewnianych elementów wyposażenie kościoła wykonał Stanisław Augustyn.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Piotr Skoczek: Parafie Ziemi Limanowskiej. Proszówki: Prowincjonalna Oficyna Wydawnicza, 2009, s. 108-113. ISBN 978-83-88383-43-4.